בועת מחירי הנדל"ן: גם ההובלות יקרות יותר

נדלן

לא רק מחירי הדירות ומחירי השכירות עלו מאד בשנים האחרונות - גם מחירי ההובלות.

הובלות הן יקרות יותר היום מפני שיש מי שמוכן ויכול לשלם ובגלל ש"כשהשוק עולה הכל עולה". אבל מה יקרה כשהמגמה תתהפך?

אם יצא לכם לעבור דירה יותר מפעם בשנים האחרונות, ובמיוחד אם ערכתם מחקר שוק מסודר וביקשתם הרבה הצעות מחיר, או אפילו להפך - ביצעתם הובלה עם אותם מובילים בדיוק כמו בפעם הקודמת - אז אולי שמתם לב: המחירים עלו.

אנחנו שומעים על זה מכל עבר: בועת הנדל"ן משפיעה גם על השווקים המשיקים, לרבות השוק הזה. גם ההובלות הפכו יקרות יותר. אבל כיצד זה קורה? ומה יקרה בעתיד? כיצד תשפיע התפוצצות בועת הנדל"ן, למשל, על המחירים שנקבל או על היכולת של עסקים בתחום הזה לשרוד?

בין מחירי דירות למחירי הובלות

הממשק של רוב האנשים עם חברות הובלות וסבלים מוגבל לזמנים הנדירים (באופן יחסי כמובן) בהם הם עצמם עוברים דירה או מעבירים תכולת משרד לבניין חדש. סבלים ומשאיות הובלות, יש לומר בצער, לא תמיד מצטיינים בחזות מרשימה במיוחד - אבל אל תאמינו למראה העיניים במקרה הזה.

אחרי שרואים קצת מספרים על הובלות - היקפן, נפח השוק וכו' - מבינים שמדובר בענף די משמעותי ברמה הלאומית. עם לפחות רבע מיליון משקי בית שעוברים ממקום למקום בכל שנה, מסתובבים בשוק הזה מאות מיליוני שקלים.

לא נערך מחקר רציני בעניין הזה, אבל אפשר להעריך שהפדיון של קבלני ההובלות עומד ביחס פחות או יותר ישר לרמות המחירים של ענף הנדל"ן. מדוע? משום שמי שמסוגלים לרכוש דירה ב-5 מיליון שקלים גם מסוגלים לשלם יותר על הובלה, ואילו מי שנאלצים לעזוב את העיר ולעבור לפריפריה בגלל מחירי השכירות הגבוהים, מסוגלים לשלם הרבה פחות.

אנשים וארגונים, גם מצפים - באופן מודע ומחושב או באופן אינטואיטיבי לגמרי - שהמחיר של שירות משלים יהיה פונקציה של מחיר השירות או המוצר העיקרי. אם מקצים שיעור מסוים ממחיר הדירה ועלות המעבר להובלת התכולה, אז עליית מחירים תביא גם לעלייה במחירי ההובלות

בנוסף, התנפחות בועה נדל"נית יוצרת תופעות לוואי שונות בדפוסי ביקוש שלרוב הם יציבים יחסית. לדוגמא, תופעת הג'נטריפיקציה יוצרת מצב של עלייה בשכיחות מעברי הדירה, גם כאשר אין עלייה בפועל בביקוש המצרפי לדירות. דיירים ובעלי דירות מבצעים משחק של כיסאות מוזיקליים, ואפילו אם מספר הדירות המאוכלסות לא באמת גדל (זה לא כל-כך אפשרי אבל זה נושא לפוסט אחר), בסופו של דבר הביקוש להובלות כן עולה, או עולה יותר.

 פקיעת הבועה וענף ההובלות

בימים האחרונים פורסם כי במקביל לעלייה המטאורית של 15-20 אחוז במחירי הדירות בערים הגדולות בישראל במהלך השנה האחרונה, תשעת החודשים הראשונים של 2010 התאפיינו בירידה בביקוש הכולל לדירות לקנייה בהשוואה לתקופה המקבילה. הביקוש בחודש ספטמבר, עם או בלי קשר לחגים, היה נמוך בתל-אביב למשל בכ-25 אחוזים בהשוואה לספטמבר 2009.

נושא המחירים קצת יותר מסובך - למרות שיש כיום עדיין עלייה קלה או יציבות במחיר הדירות הממוצעים, ההוצאה החציונית על קניית דירה בירידה. כלומר, דירות הפאר מושכות את הממוצע למעלה, אבל בדירות הזולות המגמה היא כלפי מטה.

מבחינת המובילים, ייתכן שהפדיון הכולל לא השתנה או אפילו נמצא בעלייה, אבל החלוקה הלא שווה שלו בין שחקנים שונים בענף משמעה שחלק מהשחקנים בתחום עשויים לחוות ירידה בהכנסות ולצאת מהשוק בסופו של דבר.

פקיעת הבועה, שלדעת רבים היא בלתי נמנעת, תתאפיין בעצירת הביקושים ובמצב של "שוק בהמתנה". במקרה כזה, ירד מאד גם הביקוש להובלות ועסקים שפועלים בתחום ואינם נהנים מתנאי אשראי טובים, עשויים לפשוט רגל.